Arne Wessberg

Arne Wessberg
Henkilötiedot
Syntynyt26. helmikuuta 1943
Vaasa
Muut tiedot
Yritys Yleisradio
Asema Toimitusjohtaja (1994–2005)
Hallitusjäsenyydet Digitan hallituksen puheenjohtaja
Näytä Wikidatasta tulevat arvot

Aarne Yrjö Anders Wessberg (s. 26. helmikuuta 1943 Vaasa) on suomalainen toimittaja. Hän oli Yleisradion toimitusjohtaja 1994–2005 ja Euroopan yleisradiounionin (EBU) puheenjohtaja 2001–2006. Vuodesta 2012 lähtien hän on toiminut Digitan hallituksen puheenjohtajana.

Wessberg aloitti uransa 1970-luvulla Yle TV2:n Ajankohtainen kakkonen -ohjelmassa taloustoimittajana. Oltuaan välillä erityisohjelmien tuottajana ja pankkitiedottajana hänet nimitettiin TV1:n johtajaksi 1980. Wessberg ajoi innokkaasti 1986 toimintansa aloittaneen Kolmoskanavan perustamista ja hän johti myös Kolmostelevision hallitusta.

Vuonna 1990 Wessberg siirtyi Yle TV2:n johtajaksi. Hän oli pääjohtaja Reino Paasilinnan seuraaja 1994–2005 ja toimi Yleisradion korkeimpana johtajana 50 vuoden tauon jälkeen toimitusjohtajan nimikkeellä. Vuonna 2001 Wessberg valittiin Euroopan yleisradioliiton EBU:n puheenjohtajaksi. Wessbergin kausi EBU:n puheenjohtajana päättyi kolmen kauden jälkeen vuonna 2006. Wessberg oli Nokia Oy:n hallituksen jäsen vuosina 2001–2006.

Puoluetaustaltaan Wessberg on sosiaalidemokraatti.

Lähteet

Viitteet

  1. Verokone – Wessberg Aarne Yrjö Anders HS. Arkistoitu 23.7.2018. Viitattu 23.7.2018.
  2. Kaira, Lauri: Hän: Arne Wessberg. Gramexpress, 2011, nro 2. Artikkelin verkkoversio (pdf). Viitattu 19.12.2015. (Arkistoitu – Internet Archive)
  3. Digita otti uuden ilmeen Markkinointi & Mainonta. 13.12.2012. Viitattu 8.2.2017.
  4. a b Arne Wessberg toimitusjohtajaksi Yle.fi. 8.9.2006 (päivitetty 21.11.2011). Viitattu 19.12.2015.
  5. Arne Wessberg jättää EBU:n puheenjohtajuuden MTV.fi. 7.7.2006. Arkistoitu 23.12.2015. Viitattu 19.12.2015.
  6. Keijo Suila ehdolla Nokian hallitukseen Ilta-Sanomat. 26.1.2006. Viitattu 28.1.2022.
Ylen pää- ja toimitusjohtajat
Pääjohtajat: Hjalmar Woldemar Walldén (1944–1945) • Hella Wuolijoki (1945–1949) • Einar Sundström (1950–1964) • Eino S. Repo (1965–1969) • Erkki Raatikainen (1970–1979) • Sakari Kiuru (1980–1989) • Reino Paasilinna (1990–1994)
Toimitusjohtajat: L. M. Viherjuuri (1926–1927) • Yrjö Koskelainen (1927) • Armas Deinert (1927) • Hjalmar Woldemar Walldén (1927–1944) • Arne Wessberg (1994–2005) • Mikael Jungner (2005–2010) • Lauri Kivinen (2010–2018) • Merja Ylä-Anttila (2018–)